Zajęcia z dnia 10 kwietnia 2020

„Nasze rodzinne pisanki”

• „Kurczaczek wielkanocny” – omawianie symboli wielkanocnych

Odnajdywanie ich na kartach świątecznych (załącznik nr 1). Karty świąteczne związane z Wielkanocą (ważne, aby znajdowały się na nich kurczaczek, zając, baranek). Rodzic pyta dziecko:
Jakie zwierzęta najbardziej kojarzą się wam z Wielkanocą?
Rozkłada przed dzieckiem wielkanocne karty świąteczne. Dziecko odnajduje na kartach wymienione przez siebie zwierzęta. Zastanawia się, które zwierzę występuje na nich częściej: kurczątko, zajączek czy baranek, i dlaczego są one symbolami Wielkanocy.

Trudno jest powiedzieć, który symbol Wielkanocy jest najważniejszy. Kurczak wykluwa się z jajka, które jest nierozerwalnie związane z Wielkanocą. Jajka malujemy, święcimy, wykorzystujemy do przygotowywania różnych potraw, dzielimy się nimi. Jajko jest oznaką nowego życia, odrodzenia, nowego początku. Baranek przypomina wszystkim o ważnych religijnych wydarzeniach, które miały miejsce podczas świąt Wielkiej Nocy. Zajączek kojarzony jest z pochodzącą z Niemiec tradycją obdarowywania prezentami. Zgodnie z tym zwyczajem zajączek w pierwszy dzień świąt chodzi z koszyczkiem i zostawia drobne upominki w domu lub w ogrodzie.
(Źródło: Przewodnik metodyczny „Olek i Ada: cz. 4, str.151-152)

• Wykonanie pisanek

Wykonywane pisanek Rodzica wraz z dzieckiem wg. własnego pomysłu np. farbowanie w łupinkach od cebuli, oklejanie koszulkami termicznymi, zabarwianie barwnikami.

• Ćwiczenia grafomotoryczne (załącznik nr 2 i załącznik nr 3)

• „Zabawa ze sznurkiem” – ćwiczenie manualne

Rodzic daje dziecku kawałki kolorowych sznurków. Przedszkolak układa dowolny kształt, który kojarzy mu się z Wielkanocą. Rodzice odgadują, co przedstawia, następnie układają taki sam kształt ze swoich sznurków.

W zawiązku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy
wszystkim Tygryskom i ich Rodzinom życzę:
samych radości,
kolorowych jajeczek,
białych owieczek,
uśmiechu bez liku
i bakalii w serniku.
Kiełbaski tłuściutkiej
i atmosfery milutkiej 🙂

Pozdrawiam Ciocia Asia :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *