„Biedroneczki”
Ćwiczenia słuchowe : Skąd ten dźwięk?
źródło: Mac Edukacja, seria Olek i Ada a A+, przewodnik metodyczny cz. 4, strona 76
Rodzic prosi, aby dziecko zamknęło oczy. Następnie ustawia się w różnych miejscach sali i wydając dźwięki (np. szum, syczenie), prosi, aby dziecko wskazało palcem, skąd dochodzi dźwięk. Po wykonaniu zadania, dziecko otwiera oczy, sprawdza poprawność jego wykonania.
Ćwiczenia oddechowe: Spokojnie oddychamy na łące
źródło: Mac Edukacja, seria Olek i Ada a A+, przewodnik metodyczny cz. 4, strona 76
-Mała (lekka) książka
Rodzic prosi dziecko, aby położyło się na plecach i wyobraziło sobie, że znajduje się na łące. Rodzic proponuje dziecku, że nauczy się spokojnie oddychać. Rodzic kładzie na brzuchu dziecka książkę i określa prawidłowy tor oddechowy: wdech nosem – wydech ustami.
Zabawa badawcza: Do czego to służy?
źródło: Mac Edukacja, seria Olek i Ada A A+, przewodnik metodyczny cz. 4, strona 78
– Lornetka/ lupa
Rodzic prezentuje oba przedmioty i prosi, aby dziecko je nazwało i powiedziało, do czego służą. Dziecko otrzymuje lornetkę i opowiada, co widzi daleko za oknem. Przy korzystaniu z lupy, dziecko przechadza się po pokoju, ogląda jego wybrany fragment (dywan, ścianę, krzesło itp.)
Zabawa ruchowa: Biedronka
źródło: Mac Edukacja , seria Olek i Ada A A+, przewodnik metodyczny cz. 4, strona 78
-Piłeczka
Do zabawy warto zaprosić pozostałych domowników. Rodzic prosi, aby osoby ustawiły się w kole, a ręce miały za sobą. Następnie, idąc za plecami domowników, wręcza komuś piłeczkę. Zadaniem tej osoby jest ofrunąć koło i wrócić na swoje miejsce.
Praca plastyczna: Biedroneczka
-Plastelina
Dziecko samodzielnie lepi z plasteliny figurkę biedronki.