Zwierzęta i ich dzieci
Kotek lubi mleko – gimnastyka buzi i języka
(źródło: przewodnik metodyczny, seria: Razem bawimy się, cz.3, str. 165)
Pomoce: Lusterko
Rodzic daje dziecku lusterko. Dziecko robi miny: smutnego kotka, głodnego, wystraszonego, zmęczonego, wesołego. Rodzic zachęca dziecko do gimnastyki języka: Głodny kotek szuka mleka – poruszanie językiem w górę, w dół oraz w prawo, w lewo. Spragniony kotek pije mleko – szybkie dotykanie językiem, na przemian, dolnej i górnej wargi. Najedzony kotek oblizuje się – wolne oblizywanie warg.
Jak się bawił kotek? – zabawa ćwicząca zmysł równowagi
(źródło: przewodnik metodyczny, seria: Razem bawimy, cz.3, str. 165)
Pomoce: Kawałek sznurka
Do zabawy warto zaprosić pozostałych domowników. Rodzic rozkłada na dywanie sznurek imitujący poplątaną włóczkę. Dziecko i domownicy kolejno przechodzą po nim, starając się nie iść obok sznurka.
Rodzice i ich dzieci – nazywanie mieszkańców zagrody wiejskiej – rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi
(źródło: przewodnik metodyczny, seria: Razem bawimy się, cz.3, str. 167)
Dziecko z pomocą Rodzica wykonuje kartę pracy ,,Razem się bawimy” str. 43 cz.3
Gąski, gąski do domu – zabawa ruchowa
(źródło: przewodnik metodyczny, seria: Razem bawimy się, cz.3, str. 166)
Do zabawy warto zaprosić pozostałych domowników. Rodzic wybiera osobę, która pełni rolę wilka. Pozostałe osoby, to gąski. Jako pierwszy Rodzic, a później wybrana osoba pełni rolę gospodarza, który stoi w sporej odległości naprzeciwko wilka i rozpoczyna zabawę. Gąski stoją między gospodarzem a wilkiem.
Gospodarz: Gąski, gąski do domu.
Gąski chórem: Boimy się.
Gospodarz: a czego?.
Wszystkie gąski razem: Wilka złego.
Gospodarz: a gdzie on?
Wszystkie gąski razem: Za górami, za lasami.
Gospodarz: To szybko gąski do domu.
Po tych słowach domownicy – gąski biegną do gospodarza, a zadaniem wilka jest złapanie jak największej ich liczby. Złapane osoby odchodzą z gry, a zabawę powtarzamy do momentu wyłapania wszystkich gąsek.
Pyszna i zdrowa sałatka makaronowa
Pomoce: ugotowany makaron (świderki, kokardki…), suszone pomidory, oliwki, ser żółty pokrojony w drobną kosteczkę. Uprażone ziarna słonecznika, deseczka do krojenia, duża miska, łyżka
Makron wsypujemy do miski, pomidory kroimy w mniejsze kawałki i dodajemy do makaronu. Do miski przekładamy ser pokrojony w drobną kosteczkę. Dokładnie mieszamy. Całość dekorujemy oliwkami i uprażonymi ziarnami słonecznika. Wedle uznania można dodać odrobinę oliwy z oliwek. Smacznego!