Zajęcia z dnia 5 maja 2020

Przyroda w mieście

Ćwiczenia ortofoniczne: Odgłosy przyrody

Dzieci powtarzają za Rodzicem: bzyczenie osy (bzzz, bzzz), odgłos wiatru (fiu, fiu), chód konia (kląskanie). Odgłosy mogą być powtarzane w różnych kombinacjach (np. odlot ptaków – śpiew ptaków – chód konia).

Zabawa relaksacyjna: Odpoczynek na łonie natury

Nagranie muzyki relaksacyjnej (odgłosy lasu i śpiew ptaków)
(https://www.youtube.com/watch?v=ZESbEePErKA), źródło: YouTube
Rodzic prosi, aby dziecko położyło się na plecach i posłuchało jego opowieści z zamkniętymi oczami (w tle słychać ciche dźwięki muzyki).

Postanowiliśmy wspólnie wybrać się do lasu. Spakowaliśmy nasze plecaki i dziarsko wyruszyliśmy przed siebie. Wsiedliśmy do pociągu, który zatrzymał się w małej miejscowości. Ponieważ dzień był słoneczny, zrobiliśmy sobie spacer. Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazała się piękna i cicha polana. Nie było tam nikogo. Słychać było tylko śpiew ptaków i szum drzew. Rozłożyliśmy koce i położyliśmy się na nich, obserwując, jak na niebie wolno przesuwają się chmury. Zasnęliśmy. Po jakimś czasie obudziło nas kapanie kropel deszczu. Szybko zebraliśmy nasze rzeczy i pobiegliśmy do pociągu, który zawiózł nas do naszej miejscowości. To była cudowna wyprawa!

Dziecko otwiera oczy i opowiada o swoich wrażeniach (co słyszało, czy to było przyjemne). Może naśladować poszczególne etapy opowieści (np. pakowanie plecaka, spacer, leżenie na kocach, bieg).

Karty pracy (załącznik nr 1)

Kończenie zdań typu: W parku można…

Rodzic wypowiada zdanie, a dziecko je kończy.
− W parku można…
− W lesie można…
− Na łące można…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *