Zajęcia z dnia 8 maja 2020

„Poznajemy polskie morze Bałtyckie”

Zabawa badawcza „Dlaczego muszla szumi?”

Pomoce: muszla, kubek.
Dziecko przykłada do ucha muszlę a potem porcelitowy kubek. Stwierdza, że zarówno muszla jak i kubek szumią. Rodzic wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje:
Tak naprawdę muszla nie szumi, to tylko złudzenie. Muszla wzmacnia i odbija od ścianek odgłos, jaki wydaje krew płynąca w naczyniach krwionośnych i dzięki temu można go usłyszeć.

Ile jest muszli? – Zabawa matematyczna

Rodzic układa przed dzieckiem 10 muszli (załącznik nr 1). Dziecko liczy je za pomocą liczebników głównych. Następnie opiekun układa pod muszlami kartoniki z cyframi od 1 do 10 i prosi, żeby dziecko przeliczyło je jeszcze raz posługując się liczebnikami porządkowymi. Rodzic opisuje wygląd wybranej muszli, a dziecko określa, która to jest muszla z kolei.

Pokazanie dziecku na mapie Polski, Morza Bałtyckiego

Dziecko dzieli jego nazwę na sylaby i układa odpowiednią ilość muszelek. Przeliczają muszelki i określają z ilu sylab składa się cała nazwa (załącznik nr 2).

Ekosystem morza

Dziecko ogląda tablicę demonstracyjną przedstawiającą ekosystem morza (załącznik nr 3). Nazywa, żyjące w nim zwierzęta i rośliny: foki, meduza, dorsz, śledź, mewa, glony oraz to co morze wyrzuca na brzeg: bursztyny i muszle.

Słuchanie opowiadania pt. „Jurata – królowa Bałtyku” wg legendy spisanej przez L. H.Siemieńskiego

(źródło: https://www.bajkowyzakatek.eu/2010/06/polskie-legendy-jurata-krolowa-batyku.html)

„Jurata – królowa Bałtyku”
Wieki temu, w głębinach Morza Bałtyckiego, wznosił się okazały bursztynowy pałac. Mieszkała w nim królowa Bałtyku – Jurata. Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając robić krzywdy. Panowała mądrze i sprawiedliwie, dzięki czemu jej poddani prawdziwie ją kochali.
Pewnego dnia do Juraty przybyła jedna z fląder, donosząc, że nieopodal młody rybak codziennie zarzuca sieci i łowi ryby. Królowa zawrzała z wściekłości. Morskie fale spieniły się, a wszyscy mieszkańcy morza, którzy znajdowali się w pobliżu, poukrywali się przed gniewem władczyni.
Wzburzona Jurata przechadzała się po komnatach swego pałacu, głośno zastanawiając się co począć z rybakiem. W końcu krzyknęła:
– Wystarczy tego barbarzyństwa! Nie pozwolę dłużej uśmiercać ryb! Ten człowiek poniesie zasłużoną karę!
Wspólnie z rusałkami obmyśliła sprytny plan. Morskie boginki miały oczarować rybaka swym śpiewem, zwabić go na głęboką wodę, a następnie utopić.
Wkrótce wyruszyły w królewskim orszaku, w cudownych bursztynowych łodziach. Ich śpiew niósł się z daleka ku plaży, na której młody rybak rozwijał swe sieci. I kiedy uniósł głowę stało się coś niezwykłego. Jurata nie mogła oderwać wzroku od jego urodziwej twarzy. Również on nie spuszczał oczu z pięknej królowej. Zakochali się w sobie bez pamięci i każdego wieczoru spotykali się na brzegu morza. Jednak ich szczęście nie trwało długo. Władca piorunów, Perkun, nie mógł wybaczyć Juracie, że pokochała zwykłego śmiertelnika. Pewnej nocy cisnął w bursztynowy pałac jedną ze swych błyskawic. Ściany runęły, grzebiąc na zawsze królową Bałtyku. Zemsta Perkuna dosięgła również rybaka, który utonął w głębinach i tam, przykuty do skały, cierpi do dziś.
Zawsze, gdy na Bałtyku szaleje sztorm, wiatr niesie ku lądowi jego rozpaczliwe jęki, a fale wyrzucają na brzeg szczątki pałacu Juraty – kawałki bursztynu.

Oglądanie legendy

(źródło: https://youtu.be/OXooQ6MhWMs)

Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania. Rodzic pyta dziecko:
– Jak miała na imię królowa Bałtyku?
– Kto był jej ojcem?
– Dlaczego król Praamżimas zniszczył pałac Juraty?
– Co stało się z rybakiem?
– Skąd według legendy pochodzą bursztyny?

Wyjaśnienie dziecku jak naprawdę powstały bursztyny

Bursztyn powstał w czasach, kiedy żyły dinozaury i tak naprawdę jest zastygłą żywicą drzew iglastych. Wykonuje się z niego biżuterię, ale ma też właściwości lecznicze. Noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Z bursztynów robi się również nalewkę wykorzystywaną w leczeniu chorób tarczycy, gardła, przy chrypce i reumatyzmie.

Karty pracy (załącznik nr 4 i załącznik nr 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *